• Etkili CV (özgeçmiş) Nasıl Hazırlanır


   

  Cv (Özgeçmiş) Örneği İndir.docx

   

  CV hazırlaken dikkat etmen gerekene bazı konular var: Özgeçmişin eğitim ve profesyonel hayatının önemli noktalarını içeren kısa bir özet niteliğinde olmalıdır. Aynı zamanda başvurmak istediğin firmaların aradığı nitelikleri içermeli ve senin profesyonel olarak beklentilerini de yansıtmalıdır.

  Özgeçmişin başvurduğun şirketlerin senin hakkındaki ilk izlenimlerini oluşturur. Kendini en iyi şekilde pazarlaman ve tecrübelerini ilgi çekici şekilde aktarman iyi bir ilk izlenim oluşturmanı sağlayacaktır.

  CV'ni oluştururken dikkat etmen gereken şeyleri senin için listeledik:

  CV içeriğinde nelere dikkat etmelisin?

  1. İsim, adres ve telefon bilgilerini sayfanın üst kısmında olacak şekilde yaz. Eğer ikinci bir sayfan varsa ikinci sayfanın başında ismini tekrar yaz.
  2. Konu başlıklarını, özgeçmişini değerlendiren kişilerin ilgisini çekecek şekilde yaz. Örneğin konu başlıklarını: “Tecrübe”, “Liderlik”, “Yetenekler”, “Aktiviteler / Ödüller” şeklinde oluşturman ilgi çekici olacaktır.
  3. Özgeçmişinde profesyonel hedeflerine değinme.
  4. CV’nde başvurmak istediğin pozisyon ile alakalı bilgiler bulundur. Özgeçmişinde üniversitede aldığın tüm derslerin listesini bulundurmak yerine; başvurduğun pozisyon ile alakalı olanları bulundurmak daha faydalı olacaktır.
  5. Yeteneklerini, başarılarını ve iş tecrübelerini vurgula. Yalnızca neler yaptığını değil bulunduğun şirketlere neler kattığını da belirt. 
  6. Dahil olduğun projeleri açıklarken projenin büyüklüğünden, taşıma hacminden ve varsa, denetlediğin çalışan sayısından bahset.
  7. Şirketlerin aradığı liderlik, takım çalışması, insiyatif gibi kişisel özelliklere sahip olduğunu örneklerle destekle.
  8. Özgeçmişinde başvurmak istediğin şirketin faaliyet gösterdiği sektör hakkında terimlerin olması ilgi çekecektir .
  9. Kişisel bilgileri en aza indirge. Pozisyon ile ilgili olmayan kulüp üyeliklerin, yaşın, sağlık durumun ya da yüksek lisans öğrencisiysen; lise eğitim bilgilerin gibi detayları çıkar.
  10. İşe alımcılar özgeçmiş havuzlarını daraltırken öz geçmişlerde genellikle “Talep edildiği takdirde referans bilgileri verilecektir” ifadesi kullanıldığı için referansları göz ardı ederler. Bu ifadeyi kullanma.
  11.Yazım ve noktalama hatalarının olmamasına özen göster.
  12.Kullandığın ifadeleri tekrarlamaktan kaçın.
  13.Özgeçmişinin anlaşılır ve açık bir dilde yazılmış olmasına dikkat et.
  14.Birinci şahıs ifadeleri kullanma.
  15. CV'de belirli bir yazı tipi kullanılmalı, yazı biçimi değişken olmamalıdır.
  16. ''Yetenekli, mükemmel, öne çıkan'' gibi kendini öven ifadelerden kaçın.
  17. Dürüst ve tutarlı ol fakat fazla alçak gönüllü bir izlenim oluşturmamaya da özen göster.
  18. Özgeçmişini şirketlerin önceliklerine, ihtiyaçlarına ve işe alım kriterlerine uygun olarak oluşturduğundan emin ol.

   


P.o Box. 27091 Safat 19171 - Kuwait
+908505576065 TR
bilgi@capitalplusgeneral.com
www.capitalplusgeneral.com © Copyright © 1987
X